Farby do konkretnych ścian

Wspaniale dobrana kolorystyka ścian w jadalni.
Wspaniale dobrana kolorystyka ścian w jadalni. Autor: https://agatonstudio.pl

Pierwsze Spojrzenie

Niezwykle ważnym zadaniem podczas malowania ścian jest by dobrać odpowiednią farbę do konkretnego pomieszczenia. Dobry wybór zaowocuje wspaniałymi ścianami, które ponadto będą mogły w jakiś pozytywny sposób wpłynąć na wnętrze. W odwrotnej sytuacji, przepłacimy, lub co gorsza wybierzemy niewłaściwy rodzaj farby. Na samym początku należy podjąć decyzję czy pomalowana powierzchnia będzie w jakimś pomieszczeniu, czy wręcz odwrotnie pokryje elewację budynku.

Elewacje

Jeśli faktycznie malowanie odbędzie się na zewnątrz, wybór jest mniejszy, lecz dzięki temu dość konkretny. Farbami nadającymi się do pomalowania tych ścian są akrylowe, silikonowe, oraz polikrzemianowe, poza tymi spotkać się można jeszcze z paroma rodzajami, które w nieco mniejszym stopniu niemniej również nadają się do tego zadania.

Głównymi cechami, które powinna zawierać w sobie taka farba, to przede wszystkim odporność na czynniki atmosferyczne. Za tą z pozoru nieznaczącą frazą kryją się niezwykle ważne składniki pogody. Mianowicie prędkość wiatru, wilgotność powietrza(innymi słowy deszcz śnieg i tak dalej), temperatura, oraz intensywne promieniowanie słoneczne. Jak te czynniki wpływają na farbę? Otóż niektóre pigmenty zawarte w farbie mogą wchodzić w reakcje z promieniami słonecznymi co skutkuje wypaczeniem pierwotnego koloru. Jeśli farba nie pozwoli ścianom „oddychać” w jej strukturę może wdać się pleśń oraz grzyb. Niewłaściwa dla farby temperatura natomiast może sprawić że podczas schnięcia farba zwyczajnie spłynie po ścianie. Jeśli farba nie została przewidziana na, któryś z tych czynników prawdopodobieństwo iż potrzebne będzie kolejne malowanie drastycznie wzrasta. Wynika z tego prosty wniosek, nie należy oszczędzać na malowaniu elewacji.

Wnętrza

Doskonałe zastosowanie farby do kuchni.
Doskonałe zastosowanie farby do kuchni źródło: https://agatonstudio.pl

 

Większość pozostałych pomieszczeń nie ma tak wygórowanych potrzeb. Innymi słowy nie ma potrzeby stosować farb pierwszej kategorii odpornych na mycie i szorowanie w salonie bądź sypialni gdzie raczej takie własności nigdy się nie przydadzą. Oczywiście warto pamiętać o zasadach według, których świeża wcześniej nie malowana ściana powinna być pomalowana wysokiej jakości farbą. Zatem w taPrzechodząc w końcu do malowania wnętrza domu, należy zwrócić uwagę na ważny fakt. Do czego służy malowane pomieszczenie? Odpowiedź na to proste pytanie zawiera kluczowa wskazówkę, jaki rodzaj farby zastosowany powinien zostać w tym pomieszczeniu. Na przykład w pomieszczeniach takich jak łazienka, czy kuchnia, najlepiej stosować farby akrylowe i lateksowe ewentualnie ich mieszanki. Są to farby wysoce odporne na zmywanie i szorowanie, co w pomieszczeniach, w których często zdarzają się różne wypadki z chlapiącym jedzeniem lub wodą jest wręcz wymagane. Tak pomalowane ściany będzie można bez strachu o zniszczenie powierzchni zmywać, a nawet w razie potrzeby szorować. Takie powierzchnie są dosyć problematyczne gdy zechcemy użyć dekoracji, chyba że sięgniemy po markowe – tutaj polcenae fototapety na ścianę https://agatonstudio.pl/2-fototapety do ozdoby pomieszczenia.

kim pomieszczeniu bez problemu zastosować można nieco tańsze farby, a efekt wcale nie będzie gorszy. Zaoszczędzone pieniądze wydać można na dekorację takie jak obrazy na ścianę.

Wiedząc te fakty, dobór właściwej farby do ścian w niezależnie jakim pomieszczeniu będzie drobnostką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *