Farby lateksowe

Lateks

Jedną z najbardziej uniwersalnych rodzajów farb, które w zasadzie nadają się niemal do każdego pomieszczenia i na ogromną ilość powierzchni są lateksowe. Mimo iż z substancją jaka jest lateks żadnego oficjalnego kontaktu nie mają, nie przeszkodziło to wszystkim tak ją tytułować. Najważniejsze jest jednak oczywiście to jak zachowuje się na ścianach, ponieważ jest to oczywiście podstawowa funkcja jaką farby spełniać mają.

Własności

Farby lateksowe idealnie nadają się do pomalowania kuchni.
Farby lateksowe idealnie nadają się do pomalowania kuchni.

Farby lateksowe na ścianach najlepiej wyglądają w przypadkach gdy tworzą powierzchnie matowe i półmatowe. Jakie to ma znaczenie? Otóż wbrew pozorom niezwykle duże ponieważ. Stopień w jakim farba odbija światło może zamaskować drobne nierówności i rysy. Tak właśnie jest w przypadku farb matowych, nieco mniej przy półmatowych. Niestety to drobne dobrodziejstwo nie jest w zasięgu farb tworzących powierzchnię połyskowe. Dzieje się tak ponieważ plamy światła, które padają na ścianę ujawniają wszelkie jej nierówności, co psuje cały efekt jaki ściana miała wprowadzić do wnętrza. Oczywiście jako że farby połyskowe są najdroższe cechują się znacznie większą odpornością na szorowanie i zmywanie niż matowe i półmatowe. doskonałą ozdobą na takie powierzchnie są obrazy na ścianę. Jednakże wracając do głównego tematu jakim jest farba lateksowa. Dzięki wyjątkowemu składowi ma doskonałą paroprzepuszczalność, to natomiast sprawia ze ściana „oddycha” nie pozwalając zalęgnąć się w jej strukturze grzybowi oraz pleśni. Ta własność jest szczególnie przydatna w przypadku gdy pomalowane tą farbą pomieszczenia często są wystawiane na znaczną wilgotność. Takim wnętrzem jest łazienka, i to właśnie w niej najczęściej spotkać się można z takim problemem.

Inne powierzchnie

Farby lateksowe cechują się bardzo żywymi kolorami.
Farby lateksowe cechują się bardzo żywymi kolorami.

Kolejnym ważnym atutem jaki przemawia za wybraniem farb lateksowych jest to iż można nimi pomalować znacznie więcej niż tylko ścianę. Jak się okazuje powierzchnie drewniane i drewnopodobne, stanowią równie dobrą powierzchnię. Niemniej nie jest to koniec możliwości, ponieważ wszelkiego rodzaju przedmioty stalowe i żeliwne, zyskają zupełnie nowy image gdy pomalujemy je odpowiednim kolorem farby lateksowej. Doskonałym przykładem przedmiotu który pomalować można za pomocą farb lateksowych jest kaloryfer. Ten jakże prosty element wielu domów może w końcu zacząć pasować do całego wnętrza.

Ważne

Dla wielu osób zaskoczeniem jest iż wysychając niektóre farby wydzielają niebezpieczne dla zdrowia substancje. W przypadku farb lateksowych nie ma powodów by się tego obawiać, podczas procesu wysychania żadnych toksycznych oparów nie doświadczymy. Uspokoi to zwłaszcza osoby mające w domu małe dzieci. Nie ma zatem potrzeby by na kilka dni wynosić się razem z nimi do innego lokum, gdy ściany będą schnąć. Nic niestety nie uchroni świeżo pomalowaną powierzchnię przed śladami małych paluszków nieostrożnych dzieci. Doskonałym sposobem na pozbycie się takich nieproszonych ozdóbek jest wykorzystanie fototapety na ścianę.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *