Inteligentny dom – komfort i bezpieczeństwo

Ciąg dalszy

linii fascynujących artykułów żywcem wyjętych z powieści science fiction, które już od wielu lat są czynnym składnikiem życia wielu ludzi. W tej odsłonie dowiedzieć się można jakie dokładnie funkcje spełniać może BSM(z ang. Building Management System) czyli System Zarządzania Budynkiem i w jaki sposób wpływają one na komfort życia.

Oszczędne ogrzewanie

Rano zawsze przyjemnie jest wejść do dobrze nagrzanej łazienki.
Rano zawsze przyjemnie jest wejść do dobrze nagrzanej łazienki.

Jednym z podstawowych systemów, do których podłączyć można system zarządzania budynkiem jest ogrzewanie. Czyli bojlery, grzejniki i piece. Wszystko to może być kierowane przez jedno urządzenie jakim jest BSM. Ale co tak naprawdę zyskujemy dzięki temu? Otóż dzięki czujnikom temperatury, które instaluje się na zewnątrz oraz w środku budynku, system może na bieżąco kontrolować temperaturę w każdym pokoju z osobna. Dzięki temu gdy wychodzimy z domu grzejniki się wyłączają, a gdy wracamy automatycznie się uruchamiają. Oszczędności wynikające z tej funkcji mogą sięgać nawet 30%, które można wydać na fototapety na ścienne. Już choćby to jest poważnym powodem dla którego warto zainwestować w ten system. Ponad to dzięki możliwości dopasowania opcji dla preferencji poszczególnych domowników, w każdym pomieszczeniu może panować nieco inna temperatura. Jest to przydatne na przykład gdy mamy w domu małe dzieci. Z jednej strony chcemy mieć rześki powiew świeżości, a z drugiej martwimy się czy nie zaszkodzi to maluchom w pokoju obok. Dzięki BSM, który może dobierać temperaturę w każdym pomieszczeniu z osobna nie będzie to stanowiło
problemu. Bardzo często do funkcji kontroli temperatury podłącza się jeszcze okna,
by efektywniej ją kontrolować.

Monitoring i zabezpieczenia

Światła mogą ustawiać się wedle upodobań domowników, a w razie potrzeby mogą to robić same.
Światła mogą ustawiać się wedle upodobań domowników, a w razie potrzeby mogą to robić same.

Bardzo ważną funkcję spełnia system alarmowy i monitoringu. To właśnie dzięki niemu możemy czuć się bezpiecznie każdego dnia. W takim razie co dokładnie takiego niezwykłego robi? Wszystko co tylko można by nie pozwolić włamywaczowi dostać się do środka, a ponadto w razie porażki pierwszej części zabezpieczeń zawsze może podjąć próby przepłoszenia nieproszonego gościa alarmem, oraz zwrócenia uwagi przechodniów. Oczywiście są jeszcze rozszerzenia dzięki, którym odpowiednie służby są natychmiast informowane o zajściu. Jednakże wróćmy do pierwszej części zabezpieczeń. Podstawą jest oczywiście zamknięcie wszystkich możliwości dostania się do środka. Ta niezwykle prosta zasada z czasem przechodzi do rutyny, a jak wiadomo rutynę zaniedbuje się najłatwiej, zatem system automatycznie po opuszczeniu przez nas domu może go zamknąć, pozostawiając nas dalej w błogiej niefrasobliwości. Ponad to jak już wcześniej zostało wspomniane BSM można kontrolować zdalnie za pomocą tabletu, oraz komórki z androidem bądź IOS. Nie ogranicza się to jednak do wydawania poleceń typu zamknij okno, czy zrób mi kawę. Przez ekran urządzenia mobilnego możemy również obserwować to co widzą kamery. Zatem sami możemy w każdej chwili z każdego miejsca na ziemi dowiedzieć się jak się ma sytuacja w naszym domu.

Manifestacja Obecności na odległość

System, który wspiera alarm i monitoring to symulacja obecności. Ta zaawansowana technologia sprawia że dom uczy się naszych nawyków. Doskonałym przykładem tego może być zapalenie światła w kuchni około godziny siódmej ranu, czy zgaszenie ich w pokoju o jedenastej w nocy. Z zewnątrz sprawia to wrażenie że w domu wciąż są wszyscy domownicy. Dla potencjalnego złodzieja jest to bardzo zniechęcający sygnał. Jednakże czynności takie jak zapalanie i gaszenie świateł czy otwieranie i zamykanie okien to najprostsze funkcje jakie może podejmować ten system. Znacznie bardziej zaawansowane jest odtwarzanie głosów domowników. Opcja ta pozawala głośnikom rozsianym po całym domu odtwarzać wcześniej przygotowane bądź stale dodawane przez aplikacje komórkowe i internetowe nagrania rozmów domowników. Wszystkie te funkcje mają na celu oszukać każdego kto miałby w planach nieproszoną wizytę w niecnych celach, podczas naszej obecności i ochronić nasze dobra takie jak obrazy na ścianę, meble i wiele innych.

Wszystkie te systemy, są już obecnie sprawdzone i cenione przez wielu użytkowników na całym świecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *