Inteligentny dom – Uniwersalność

Kolejny artykuł serii poświęconej inteligentnym budynkom. W tej odsłonie dowiedzieć się można jakie są systemy bezpieczeństwa przed typowymi wypadkami w domu oraz jakie sprzęty można zintegrować z systemem zarządzania budynkiem.

System przeciwpożarowy

Wszyscy czują się znacznie bezpieczniej gdy w kuchni jest wykrywacz dymu.
Wszyscy czują się znacznie bezpieczniej gdy w kuchni jest wykrywacz dymu.

Bardzo ważnym systemem, który może się znaleźć w każdym domu jest wykrywanie pożaru. Często jest to zagrożenie bagatelizowane przez domowników, mających się za ludzi odpowiedzialnych i dbających o bezpieczeństwo swoje jak i domu. Jednakże warto zauważyć iż wszelkie czynności podejmowane w kuchni nie stanowią niczego niezwykłego. Można powiedzieć że są wręcz całkowicie zwyczajne, powtarzalne i rutynowe. Z tego powodu każdemu zdarzyć się może że zapomni o obiedzie wstawionym do piekarnika gdy na chwilę wyszedł by obejrzeć swój ulubiony krótki serial, lub spojrzeć na nowe obrazy do kuchni. Zwykle w takich sytuacjach dają o sobie znać wszelkiego rodzaju wykrywacze dymu i niebezpieczna sytuacja kończy się na spalonym obiedzie. Co jeśli jednak sytuacja zaistnieje gdy nie ma nas w domu by zainterweniować? BSM może zostać podłączony do bardzo wielu systemów monitorujących niebezpieczeństwo pożaru, a jeśli tylko wykryje niebezpieczeństwo powiadomi o tym domowników. Jest bardzo wiele sposobów na przekazanie ostrzeżenia na przykład sygnałami dźwiękowymi, mailowo czy sms’owo, gdy liczy się życie każdy sposób jest dobry na przekazanie wiadomości. Gdy już wszyscy są świadomi zaistniałej sytuacji, system zarządzania budynkiem może odsłonić rolety i otworzyć wszystkie okna by umożliwić ewakuację. W tym samym czasie powiadomi odpowiednie służby zajmujące się takimi katastrofami, oraz jeśli takowe są uruchomi spryskiwacze. Dzięki wszystkim tym funkcjom dom stanie się znacznie bezpieczniejszy, a jeśli nawet zdarzy się wypadek, zrobi wszystko by mu przeciwdziałać.

Uniwersalność

Pobudka przy naszych ulubionych dźwiękach jest zawsze o wiele przyjemniejsza.
Pobudka przy naszych ulubionych dźwiękach jest zawsze o wiele przyjemniejsza.

Warto zauważyć że mimo wszystko wykrywacze dymu to dość nieskomplikowane urządzenia. Ich działanie ogranicza się do sprawdzania czy w powietrzu jest dym czy nie i w razie tej pierwszej sytuacji uruchomienie alarmu. Jednakże wcześniej wspomnianymi funkcjami(otwieranie okien, wysłanie sygnału na straż pożarną) zajmuje się System Zarządzania budynkiem. Ta ogromna ilość opcji i możliwości łączy się z jednym prostym urządzeniem, a zatem co takiego może on zrobić z czymś bardziej skomplikowanym? Kino domowe, wieża, ekspres do kawy, oświetlenie ulubionej fototapety naścienne to tylko kilka przykładów urządzeń, które mogą zadziwić nas swoimi funkcjami gdy podłączymy je do BSM. Każdy poranek stanowi jeden z najcięższych momentów w całym dniu, ale co gdyby zamiast natarczywego brzęczenia budzika budził nas reporter naszej ulubionej stacji informacyjnej. W całym domu rozsiewał się zapach świeżo zaparzonej kawy, dodatkowo pobudzającej do finalnego zrywu. Gdy wychodzimy nie musimy martwić się o takie drobne detale jak wyłączanie wszystkich sprzętów ponieważ to też będzie załatwione przez system. Gdy wrócimy do domu po ciężkim dniu pracy przywita nas muzyka naszego ulubionego zespołu. Te przedstawione tutaj jednak dość proste funkcje mają ogromny wpływ na nasze życie, i codzienne funkcjonowanie. Najważniejsze jest oczywiście to iż można wszystkie urządzenia zaprogramować według własnych preferencji. Daje to uczucie kontroli, którego nie da się z niczym porównać.

Przyszłość i nieskończone możliwości

Na dzień dzisiejszy nie można stwierdzić ile urządzeń da się podłączyć do Systemu Zarządzania Budynkiem. W każdej chwili powstają zupełnie nowe ulepszenia dodatki gadżety które dodadzą coś ciekawego do życia, coś co je ułatwi. Wszystko to może być kontrolowane przez nas z jednego punktu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *