Dawno temu
SF czyli science fiction było workiem do którego twardo stąpający po ziemi ludzie wrzucali wszelkie nowatorskie wizje. Kiedyś była to klatka bez wyjścia, a jednak z biegiem lat uległo to zmianie. Chyba najprostszym przykładem będą pierwsze kroki człowieka na księżycu. Wielu uważało to za niemożliwe, wyśmiewało wszystkich którzy twierdzili inaczej. Po latach fantastyka popularnonaukowa stała się rzeczywistością. Z tego przykładu wywnioskować można iż do urzeczywistnienia się jakiejkolwiek nawet najbardziej nieprawdopodobnej myśli potrzeba tylko odpowiednio dużo czasu.
Czym to jest?
Artykuł ten ma za zadanie przybliżyć jedną z tych wizjonerskich myśli, które na początku swego istnienia były jedynie śmiałymi wymysłami science fiction. Mowa tu o inteligentnych budynkach. Ludzie pytani o znaczenie tej frazy, odpowiadają najczęściej, iż jest to taki dom, w którym aby włączyć i wyłączyć światło trzeba klasnąć, lub powiedzieć magiczne słowo. Prawda jest o wiele bardziej złożona. System zarządzania budynkiem czyli BSM(z ang. Building Management System), sprawuje dodatkową kontrolę nad wszystkimi elementami domu, do których zostanie podpięty. Są nimi na przykład światła, okna, żaluzje, multimedia, agd, monitoring, czy kaloryfery. Wszystkie te elementy podłączone do BSM będą przez niego używane jak tylko byśmy tego chcieli. Doskonałym przykładem typowego działania inteligentnego budynku będzie poranek. Spójrzmy na typowe czynności jakie zwykle rano wykonujemy. Odsłaniamy okna, jeśli jest ładna pogoda otwieramy je, idziemy do łazienki wziąć szybki prysznic, zaparzamy sobie kawę, w międzyczasie rzucamy okiem na kanał informacyjny w telewizji, po czym wychodzimy by podjąć swoje zwyczajowe obowiązki w ciągu dnia. Zaraz po wyjściu z domu, mieszkania, uderza nas myśl czy zamknęliśmy drzwi, wyłączyliśmy telewizor, a spoglądając na chmury zastanawiamy się czy jednak nie powinniśmy zamknąć tych okien. A teraz ten sam poranek tyle że w inteligentnym domu. Odsłaniają się okna reporter w radio bądź telewizji rozpoczyna program, wstajemy, a okna otwierają się wpuszczając do pomieszczenia tchnienie świeżego powietrza, wychodząc spod prysznica czujemy już zapach świeżo zaparzonej kawy, rzucamy okiem na sposoby by jakoś ozdobić mieszkanie, być może zobacz fototapety na ścianę od AgatonStudio.pl się nadadzą, po czym wychodzimy by podjąć swoje zwyczajowe obowiązki w ciągu dnia. Zaraz po wyjściu uderza nas myśl czy wszystko aby na pewno zostało zamknięte i wyłączone, a po chwili nie ma to znaczenia ponieważ BSM, wszystkim się zajmie. Wyłączy telewizor i światła, zamknie drzwi, a w razie pogorszenia się pogody także i okna. Dzięki temu systemowi można nie tylko oszczędzić sobie czasu ale i pieniędzy. Oszczędności wynikające z działania systemu sięgają aż 30 %!
Prostota i Inteligencja w jednym
Zwykle inteligentny dom może być zaprogramowany według uznania, by wykonywał jakieś procedury o zaplanowanej godzinie, choćby odsłanianie okien o godzinie siódmej rano. Jedna czynność nie robi zbyt imponującego wrażenia, jeśli jednak dodamy do tego jeszcze kilka elementów końcowy efekt będzie zachwycający. Najwspanialsze jest to iż mimo dość intuicyjnych interfejsów BSM’ów można je ustawiać w niezwykle zaawansowane konfiguracje. Dla przykładu okna nie muszą być tylko otwarte albo zamknięte, a telewizor włączony tylko na jednym kanale informacyjnym. Wszystko to ma wiele pośrednich pozycji, oraz odmiennych ustawień, które można edytować wedle własnej woli. Warto przedstawić pewną wręcz wyjętą z SF funkcję systemu zarządzania domem, która pozwala systemowi na uczenie się przyzwyczajeń domowników i na bieżąco korygowanie swoich procedur. W praktyce można to przedstawić w prosty sposób Marek lubi spać ze zgaszonym światłem, natomiast Tomek woli tylko przygaszone oświetlenie, by móc podziwiać swoją kolekcję jaką są ładne obrazy na ścianę tutaj https://agatonstudio.pl/3-obrazy-nowoczesne-cyfrowe. System to widzi i dostosowuje swój program do indywidualnych preferencji każdego domownika.
Sterowanie zdalne
Inteligentny dom co ciekawe może być sterowany zdalnie, za pomocą pilota. Jednakże nie takiego specjalnego pilota, który jak to zwykle bywa zaraz się gdzieś zapodzieje, mowa tu tabletach i komórkach. Tak dokładnie te przenośne przedmioty można połączyć z BSM by cały czas mieć pełną kontrolę nad swoim domem. Oglądać na żywo transmisje z monitoringu, dodawać nie zaprogramowane funkcje do dziennego harmonogramu systemu i wiele innych. Wszystko co ma do zaoferowania Inteligentny Dom, to temat na kilka artykułów, zatem zapraszam do lektury.