Kolory i Światło

Kolory

Kolory stanowią jeden z najważniejszych elementów naszego życia. Ponieważ są również częścią codzienności niewiele osób zwraca na nie zbyt wiele uwagi. A jest to błąd. Ponieważ kolory wpływają nie tylko na wygląd przedmiotu czy powierzchni a to jak go odbieramy co nam się z nim kojarzy, czy nawet jak się czujemy przebywając w jego pobliżu.

Wpływ kolorów na samopoczucie

By poprzeć jakąkolwiek tezę potrzebne są przykłady, które potwierdzą, bądź wręcz przeciwnie kategorycznie zaprzeczą, naszemu twierdzeniu. W tym przypadku przykłady są wszędzie, wystarczy spojrzeć na ścianę, biurko czy długopis w dłoni, ba nawet na samą dłoń. Jeśli ściana będzie miała barwę czystej zieleni, poczujemy się znacznie bardziej odprężeni, co nawiasem mówiąc jest dobrze znanym faktem. Jednakże już nieco mniej wiadomą informacją jest to że im więcej mocno kontrastujących kolorów w tym samym pomieszczeniu się znajduje pozytywny efekt będzie znacznie słabiej odczuwalny. Z tego też powodu w miejscach których zadaniem jest właśnie reprezentacyjny wygląd(na przykład recepcje) utrzymywany jest jeden motyw kolorystyczny. Niezależnie od konkretnej barwy taki styl jest powszechnie uważany za poważny, bezpieczny i odpowiedzialny.

Wpływ kolorów na wnętrze

Kojące działanie zieleni jest powszechnie wykorzystywane w szkołach, przychodnich i szpitalach.
Kojące działanie zieleni jest powszechnie wykorzystywane w szkołach, przychodnich i szpitalach.

Ozdabiając jakieś wnętrze kolorami pierwsze co przychodzi nam na myśl to ściany, meble, czasem podłogi dywany. Jednakże wiele osób zapomina o bardzo ważnym elemencie służącym właśnie do ozdabiania wnętrza. Wszelkiego rodzaju dekoracje naścienne pozwalają wznieść się na prawdziwe wyżyny projektowania wnętrza. Do dekoracji naściennych możemy zaliczyć między innymi fototapety oraz obrazy nowoczesne. Żywe kolory i fascynujące wzory to frazy które można na stałe związać z tą formą ozdoby. Ich wspaniałą własnością jest fakt że potrafią wzmocnić efekty, płynące z poszczególnych barw. Na przykład fototapety laminowane do kuchni, które przedstawiają pole żółtych słoneczników skąpanych w promieniach południowego słońca, wniosą do wnętrza prawdziwą bombę pozytywnej energii. A w dodatku to nie wszystko. Jasne kolory mają to do siebie że odbijają znacznie więcej światła niż barwy o nieco bardziej stonowanym odcieniu. Jest to przydatne zwłaszcza w ciemnych pomieszczeniach, by je w delikatny sposób naturalnie rozjaśnić.

Światło

Na kolory ogromne znaczenie ma światło. Co to konkretnie znaczy? Otóż najlepiej posłużyć się przykładem urządzając pomieszczenie powiedzmy sypialnie której ściany pomalowane są na odcień bordo żadna pościel nie będzie biała, odbite światło przemaluje wszystko na barwy czerwieni. Dzieje się tak przez to iż każda powierzchnia odbija światło a gdy już je odbije promienie te nabierają odcień tej powierzchni. W takich przypadkach trudno jest osiągnąć konkretny odcień kolorystyczny. Nie jest to niemniej niemożliwe, dzięki specjalnym miernikom nazywanym fachowo spektrometrami mierzy się tak zwaną temperaturę otoczenia. Dzięki temu można określić jaki jaką barwę powinna mieć wybrana powierzchnia by przy tym konkretnym świetle przedstawiać wybrany przez nas kolor. Zadanie do łatwych nie należy niemniej czasem warto podjąć ten trud w imię lepszego efektu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *