Malowanie elementów metalicznych

Problemy z malowaniem metalu

Tradycyjne malowanie za pomocą farb płynnych nie zawsze stanowi najlepsze wyjście. Pomimo znacznego doświadczenia, dobrej jakości farb niektóre powierzchnie zwyczajnie nie nadają się zbytnio do takiego malowania. Natomiast kupowanie całej puszki farby do pokrycia powiedzmy aluminiowego wieszaka w łazience będzie co najmniej nieekonomiczne, a co najważniejsze drogie. Ten artykuł opowiada właśnie o powierzchniach takich jak metal, które wymagają specjalnych farb. Nie każdy to wie ale przedmioty wykonane z metalu takie jak miedziane rurki, czy aluminiowe drzwiczki szafek pomalowane zwyczajnymi farbami stracą swój wyjątkowy wygląd, czasami mogą zacząć rdzewieć, a jeśli malowaniem zajmowała się niedoświadczona osoba powstać mogą nieestetycznie wyglądające zacieki.

żeliwne obiekty takie jak przedstawione tutaj siedzisko, mogą zostać pomalowane farbami alkidowymi.
przedstawione tutaj siedzisko, mogą zostać pomalowane farbami alkidowymi.

Alkidowe

Tymi bardziej tradycyjnymi farbami nadającymi się do malowania powierzchni metalowych są alkidowe. Czasami nazywane również ftalowymi zczego powodem jest fakt iż do produkcji większości z nich używany jest bezwodnik ftalowy. Farby te tworzą elastyczne powierzchnie dość odporne na czynniki atmosferyczne, a w zależności od mieszanki mogą również być odporne na żółknięcie, jest to zależne od rodzaju kwasów zawartych w mieszance. Dzięki dobrej rozlewności nawet osoby nie mające doświadczenia w malowaniu będą w stanie z łatwością się nimi posługiwać. Ich wadami jest fakt iż po pewnym czasie tracą swój początkowy połysk, a ponadto podlegają kredowaniu. Kolejną ważną informacją, o której każdy powinien wiedzieć na temat farb alkidowych, jest to iż nie stosuje się ich do powierzchni mających kontakt z wodą. Na większość tych problemów jest jednak sposób. Na rynku znaleźć można kilka rodzajów takich farb modyfikowanymi różnymi żywicami, dzięki którym zyskują pewne specjalne własności. Na przykład powierzchnia z dodatkiem poliwinylu charakteryzuje się zwiększona odpornością na wodę i chemikalia.

blaty kuchenne i inne przedmioty wykonane z podobny sposób powinny być malowane proszkowo. Dzięki temu pomalowana powierzchnia jest całkowicie jednolita.
blaty kuchenne i inne przedmioty wykonane z podobny sposób powinny być malowane proszkowo. Dzięki temu pomalowana powierzchnia jest całkowicie jednolita.

Proszkowe

Farbami które dają inny efekt i którymi zarazem maluje się w zupełnie inny sposób niż wszystkie dotychczasowe nazywa się proszkowymi. Jak sama nazwa wskazuje nawet konsystencja pozostaje odmienna, czyli w formie proszku. Te drobne cząsteczki zostają naelektryzowane, a następnie natryskiwane na metalową powierzchnie. Nie jest to jednak koniec podróży jaką przechodzą tak pomalowane przedmioty, albowiem potrzeba je jeszcze wypalić w temperaturze około 200°C. Wtedy właśnie proszek się topi i staje się równą gładką powierzchnią. Tego typu malowaniem zajmują się specjalne firmy jako że do jego właściwego wykonania potrzebny jest specjalistyczny sprzęt. Niemniej ceny takiego malowania wcale nie są zbyt duże i każdy może sobie na nie pozwolić. Pozostaje pytanie co można tą farba pomalować, w zasadzie niemal wszystkie rodzaje metali, a zatem będą to wieszaki, klamki, płoty, drzwi, a nawet całe szafki. Doskonałym przykładem są właśnie szafki, które najczęściej można spotkać na basenach, są one w całości malowane właśnie taką farbą.
Widać zatem jak wytrzymała jest ta farba.

Ozdoba

Pomieszczenia w których kolorystyka metalowych elementów została zmieniona, można dodatkowo ozdobić różnymi dekoracjami, które będą współpracować ze sobą kolorystycznie. Na przykład fototapety na ścianę, które można dopasować do indywidualnego rozmiaru, lub obrazy na ścianę, należące do jednych z najciekawszych wzorów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *