Farby dekoracyjne i strukturalne

Doskonały przykład zastosowania delikatnej farby dekoracyjnej.
Doskonały przykład zastosowania delikatnej farby dekoracyjnej.

Pierwsze spojrzenie

Czasami zdarza się że chcemy od ściany czegoś więcej niż zwyczajnego koloru i pokrycia ściany. Czujemy potrzebę pewnej dozy niezwykłości, czegoś co odróżni ten pokój od wszystkich innych na świecie. Dzięki farbom strukturalnym i dekoracyjnym, jest to możliwe. Uzyskane w ten sposób ściany mienią się wieloma kolorami, całkowicie niedostępnymi dla zwyczajnych rodzajów farb. To nie wszystko ponieważ farby strukturalne mogą stworzyć niesamowite efekty na ścianie, które ogranicza jedynie wyobraźnia.

Dekoracyjne

Farby dekoracyjne to całkiem zwyczajni przedstawiciele najczęściej farb lateksowych. Różnią się od nich jednak jednym z trzech podstawowych składników tego płynu, dodatkiem. Farby dekoracyjne w przeciwieństwie do zwykłych zawierają dodatkową substancję, która nadaje jej wyjątkowego wyglądu. Na przykład ściana pomalowana brązową farbą ma wykonane za pomocą szorstkiego pędzla gdy jeszcze była wilgotna. Owe przetarcia odsłaniają spodnią warstwę w kolorze mosiądzu co nadaje ścianie wyjątkowego blasku, a zarazem charakteru. Jest to tylko pojedynczy przykład jednej z najprostszych możliwości. Spotkać się można ze znacznie bardziej skomplikowanymi a co za tym idzie niezwykłymi sposobami na wykorzystanie farb dekoracyjnych. W zależności substancji wchodzącej w skład dodatku, farba może mieć wykończenie metaliczne, do złudzenia przypominające różnego rodzaje metale, równie popularne są delikatne perłowo lśniące które charakteryzują się nieco delikatniejszym odbijaniem światła. Do ozdobienia tak pomalowanej powierzchni idealnie nadają się obrazy na ścianę.

Strukturalne

Faktura farby strukturalnej jest tutaj doskonale widoczna.
Faktura farby strukturalnej jest tutaj doskonale widoczna.

Farby strukturalne jak sama nazwa oferują stworzenie całkowicie wyjątkowych faktur i struktur na ścianie. Kształty te co najważniejsze są ograniczane tylko i wyłącznie przez naszą pomysłowość. A zatem nie ma czegoś takiego jak jedyne właściwe zastosowanie. Oczywiście czasem do wykonania co bardziej wymyślnych struktur przyda się pewna ręka fachowca. Farby strukturalne mają przeróżne formy, niektóre aplikuje się na ścianę jak zwyczajną farbę, na przykład z fakturą ziarna piasku. Efekt ten uzyskuje się przez zastosowanie znacznie większych niż standardowe ziaren wypełniaczy. Inne, w których wykorzystano specjalne substancje zwiększające gęstość i lepkość pozwalają tworzyć za pomocą pędzli, wałków zwykłych i futrzanych, przestrzenne efekty, nadające ścianie niepowtarzalnego wyglądu. Na rynku można znaleźć wiele rodzajów takich farb. Najpopularniejszymi są białe do których dolewa się specjalnego pigmentu do momentu uzyskania odpowiedniego dla nas kolory. Innym sposobem jest nałożenie białej farby strukturalnej i dopiero po wymodelowaniu i wyschnięciu pomalowanie jej wybranym kolorem. Warto zauważyć iż dzięki specjalnemu składowi takie farby są paroprzepuszczelne, a co za tym idzie nie pozwalają na wdarcie się pleśni i grzybów w strukturę ściany. Jest to szczególnie ważne w pomieszczeniach, w których panuje wysoka wilgotność powietrza jak kuchnia i łazienka. Jeśli po pewnym czasie przyjedzie nam ochota dodać jakąś ozdobę w tym pomieszczeniu najlepszym wyjściem będą na przykład obrazy do kuchni.

Farby strukturalne oraz dekoracyjne pozawalają osiągnąć niepowtarzalne efekty. Dzięki takiemu oryginalnego wyglądowi wnętrze na stałe będzie cieszyć każdego domownika wyjątkowym charakterem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarz do “Farby dekoracyjne i strukturalne”