Farby do betonu

Powierzchnia

Wnętrze wykonane eksponowane za pomocą surowego betonu.
Wnętrze wykonane eksponowane za pomocą surowego betonu.

W zasadzie wszystkie powierzchnie nadają się do pomalowania, co może poprawić ich wygląd, wzmocnić i ochronić powierzchnię. Oczywiście to jest teoria z idealnymi warunkami, w prawdziwym życiu malowane powierzchnie różnią się od siebie pod wieloma względami. W zależności od materiału z jakiego jest zbudowana powierzchnia różnić się będzie rodzaj farby, nadający się do jej pomalowania. Ponieważ materiałów na ściany i inne często malowane obiekty jest bardzo dużo proporcjonalnie wzrasta też ilość możliwych do wybrania farb. Jedną z powierzchni, o których rzadko myśli się w kategoriach malowania to beton. Ten materiał przede wszystkim ceniony za trwałość, jest najczęściej wykorzystywany do posadzek w pomieszczeniach, w których liczy się funkcjonalność. Jednakże warto zauważyć iż jest to krótkowzroczne wykorzystanie tego materiału. W architekturze coraz częściej słyszy się o wykonywaniu całych ścian i wnętrz z betonu. Powstałe w ten sposób aranżacje zachwycają swoim nowoczesnym designem i surowym wyglądem. Do ozdobienia takich ścian doskonale nadają się dekoracje o tematyce fototapety panoramiczne, lub fototapety młodzieżowe.

Przygotowanie

Wnętrze z lakierowaną betonową podłogą.
Wnętrze z lakierowaną betonową podłogą.

Jednakże beton ma ograniczoną paletę barw, wbrew obiegowej opinii nie jest to tylko szary, niemniej kolorystyka nie zachęca ani różnorodnością ani nasyceniem. Jest to dosyć znaczna wada jeśli mamy zamiar używać tego materiału w pomieszczeniach mniej lub bardziej reprezentacyjnych. Jednakże jest na tę nieprzyjemną sytuację dość trywialny sposób. Oczywiście wystarczy ową powierzchnię przemalować, a charakter tego wnętrza z miejsca zmieni się nie do poznania. Niestety jak każda metoda i ta ma swoje wady. Betonu niemożna pomalować od tak, musi zostać odpowiednio przygotowany. Na przykład wszelkie rysy znajdujące się na powierzchni dajmy na to ściany powinny zostać zeszlifowane, a powierzchnia odkurzona. Jednakże zaczynając od początku wszelkie powierzchnie stworzone za pomocą betonu, czy tynków potrzebują czasu by dobrze wyschnąć. Proces ten nazywa się sezonowaniem. Uogólniając przy optymalnych warunkach powietrza proces ten trwa mniej więcej trzy cztery tygodnie. Po tym czasie i odpowiedniemu przygotowaniu powierzchni, można wreszcie zabrać się do malowania.

Farba

Jednym z najczęściej spotykanych rodzajów farb przeznaczonych do malowania powierzchni betonowych są epoksydowe. Pomalowane tą farbą powierzchnie betonowe będą się cechować zwiększoną odpornością na czynniki mechaniczne i chemiczne. Nie jest to niemniej koniec ochronnych własności farb epoksydowych. Tak jak typowe farby pierwszej kategorii, są również odporne na wodę, a ponadto oleje zasady i wiele rodzajów rozpuszczalników. Innymi słowy betonowa ściana bądź podłoga pomalowana za pomocą właśnie takiej farby będzie jedną z najodporniejszych powłok w całym domu, a ponadto wniesie do wnętrza wspaniały efekt wizualny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 komentarze “Farby do betonu”