O druku i grafice

Profesjonalne programy graficzne takie jak Photoshop, Corel, czy ich wersje freeware należą do fundamentów, na których cały wirtualny świat jest tworzony. Wszystko, co widać na stronach internetowych, pulpitach komputerów, czy wyświetlaczach komórek prawdopodobnie przeszło kiedyś przez któryś z w wyżej wymienionych programów, które sprawiły, że dzisiaj tak doskonale pasuje do przeznaczonego mu celu. Oczywiście programy te nie działają same. Nie są to automatyczne maszynki zmieniające prostą grafikę w cud na pierwsze strony gazet. Stworzenie naprawdę dobrego wzoru, który będzie się sprzedawać lub, chociaż będzie popularny leży w umiejętnościach nie dość, że niezwykle doświadczonych grafików to również utalentowanych artystów. Ta ciężka praca jednak zapewnia niezwykłe uczucie spełnienia, które da się odczuć po pierwszej sprzedanej kopii czy pozytywnej recenzji.

 

Zaczynając jednak od początku, czyli przyszłości, w której ludzie zachwycali się kwadratowymi obrazkami złożonymi w zasadzie z… kwadratów. Pośpiesznie jednak wyjaśniam, że mieli ku temu powody, ponieważ w tamtych czasach właśnie to był szczyt techniki. I tak poprzez mijający czas zmieniała się jakość i moda aż doszło do naszych czasów, w których liczy się maksymalny realizm. Oczywiście to, co dla nas jest szczytem możliwości i rzeczywiście wspaniałą grafiką, w przyszłości będzie zwykłym przeżytkiem, który nie ma więcej miejsca w nowoczesności.

 

Gdy rozwinęła się grafika to samo stało się z tym gdzie wykorzystywane były jej owoce. Nie tylko reklamy, filmy i książki zaczęły korzystać z dobrodziejstw, jakie niosło ze sobą wykorzystanie grafiki komputerowej. Od prostych zmian w zdjęciach jak usuwanie efektu czerwonych oczu, przez łączenie ze sobą różnych elementów wielu wzorów do tworzenia ciekawiej wyglądających grafik, po tworzenie ich od podstaw. Dzięki temu i rozwojowi techniki obrazy widoczne dotąd jedynie na ekranach monitorów mogły się przenieść jako fototapety na ścianę. Ten skok pozwolił na ozdobienie wnętrz w sposób wcześniej nieistniejący dla przeciętnego człowieka.

 

Oczywiście wraz z postępem grafiki pojawiły się ogromne przepaści miedzy plikami widać to na każdym kroku w Internecie. Kiedy jeden plik ma wielkość 600 na 800 pikseli i na pulpicie wygląda on całkowicie dobrze jest on całkowicie nie przydatny w jakimkolwiek innej próbie wykorzystania jak na przykład druk. A skoro mowa o druku on również stał się niezwykle unowocześniony. A w dodatku na wielu płaszczyznach, dzięki czemu możemy się codziennie rozkoszować kolorową gazetą z ostrym jak brzytwa tekstem, czy podziwiać wielkie reklamy rozwieszone na rusztowaniach remontowanych budynków, a i to tylko niewielki przykład.

 

Dzięki rozwojowi techniki obecnie możemy się cieszyć przedmiotami i udogodnieniami, które niegdyś były sferą science fiction. Jednakże to, co teraz jest dla nas codziennością w przyszłości będzie przeżytkiem, zaledwie przyjemną anegdotą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

2 komentarze “O druku i grafice”